• pl
  • en
  • AKTUALNOŚCI

    18.01.2018 | FNEZ


    BEIF stanowi międzynarodowe forum do dyskusji nad rolą kluczowych inwestycji energetycznych na obszarach morskich w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju gospodarczego Polski. BEIF promuje ideę stworzenia nowej specjalizacji polskiej gospodarki – przemysłu morskiej energetyki.


    Tegoroczne debaty koncentrują się wokół potencjału energetycznego i gospodarczego infrastrukturalnych inwestycji  energetycznych planowanych na Morzu Bałtyckim – morskich farm wiatrowych, sieci morskich, gazociągu Baltic Pipe oraz rozbudowy terminala LNG. Konsultacjom eksperckim i debacie publicznej poddane zostały wnioski płynące z analiz programu „Energia z Bałtyku dla Polski 2025”.


    BEIF to przede wszystkim miejsce spotkań przedstawicieli przemysłu energetyki morskiej – producentów offshorowych konstrukcji stalowych, statków, kabli morskich, rurociągów itp. Celem konferencji jest bowiem oszacowanie potencjału, zidentyfikowanie barier i wypracowanie rozwiązań systemowych dla krajowego łańcucha dostaw dla projektów energetycznych w południowej części Morza Bałtyckiego. Zgodnie bowiem z wynikami analiz „Programu rozwoju morskiej energetyki i przemysłu morskiego w Polsce – aktualizacja 2018”, potencjał morskiej energetyki wiatrowej w południowej części Morza Bałtyckiego szacowany jest na 15 GW do 2030 r. Ten potencjał energetyczny wymaga dostawy 1400 wież i fundamentów, 40 stacji elektroenergetycznych, 4000 km kabla eksportowego i wewnętrznego oraz budowy 49 nowych specjalistycznych statków. Polskie przedsiębiorstwa mogą być głównym beneficjentem rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i objąć pozycję lidera dostaw komponentów i usług dla energetyki morskiej w regionie Morza Bałtyckiego. Konferencja jest okazją do nawiązania międzynarodowych kontaktów biznesowych, które przełożą się na nowe kontrakty, przychody, rozwój technologiczny i nowe miejsca pracy w polskim przemyśle.


    Na BEIF 2018 podejmowane są następujące tematy:

    • „Energia z Bałtyku dla Polski 2025” czyli jak zaspokoić zapotrzebowanie na gaz i prąd w Polsce wykorzystując potencjał Morza Bałtyckiego – dyskusja o polityce, prawie i inwestycjach w morskie gazociągi i sieci przesyłowe oraz morskie farmy wiatrowe.
    • „Przemysł morskiej energetyki” – europejska i polska specjalizacja, czyli jak budować konkurencyjność polskich dostaw dla inwestycji morskich na rynku europejskim i europejskich na rynku globalnym – dyskusja o local content, doświadczeniach, współpracy międzynarodowej.
    • „Rola gazu ziemnego w modernizacji polskiej energetyki”, czyli jak przejść z dominacji węglowej na zrównoważony miks energetyczny – dyskusja o gwarancji i konkurencyjności dostaw gazu dla energetyki i roli generacji gazowej w bilansowaniu energetyki odnawialnej.
    • „Jak przekształcić potencjał morskiej energetyki w morskie farmy wiatrowe”, czyli kiedy i ile wybudujemy wiatraków na polskim morzu – dyskusja o potencjale, otoczeniu regulacyjnym, budowie punktów przyłączenia na morzu.

    Copyright © 2020 FNEZ | Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Realizacja: Bazinga

    Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej.

    X