Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ) pracuje nad programem „Energia z Bałtyku dla Polski 2025”, który zostanie zaprezentowany na Bałtyckim Forum Przemysłu Morskiej Energetyki – „BEIF 2018”, organizowanym przez FNEZ we współpracy z Porozumieniem Polskiego Przemysłu Energetyki Morskiej w lutym 2018 roku. „Energia z Bałtyku dla Polski 2025” stanowi aktualizację „Programu Rozwoju Morskiej Energetyki i Przemysłu Morskiego w Polsce”, autorstwa FNEZ i EY, który w roku 2013, jako pierwszy wskazał potencjał polskiej energetyki wiatrowej na poziomie 6 GW.
„Dziś, kiedy już wszyscy wiedzą, że Polska musi zredukować udział energetyki węglowej w Energy-mix do poziomu nie większego niż 50%, trzeba szybko podejmować działania, które zapewnią bezpieczeństwo energetyczne kraju po roku 2020. Najważniejsze z nich to rozwój morskich połączeń międzysystemowych gazu i energii elektrycznej, które pozwolą na włączenie do systemu ok. 10 GW nowych mocy gazowych i morskich farm wiatrowych do roku 2030, zapewniając dostęp do stabilnej mocy w systemie. Przy czym rozwój morskiej energetyki musi odbywać się w oparciu o polski przemysł stoczniowy, kablowy, hutniczy, tworząc nowe miejsca pracy i zwiększając jego potencjał eksportowy” – twierdzi Prezes FNEZ Maciej Stryjecki
Program „Energia z Bałtyku dla Polski 2025” będzie określał warunki modernizacji polskiej energetyki w latach 2020-2030 w oparciu o energetykę gazową, wiatrową na morzu, oraz międzysystemowe, morskie połączenia gazu i energii elektrycznej „Baltic Pipe” i „Baltic Integrid”.
FNEZ zaprasza do współpracy nad programem i BEIF wszystkie firmy i organizacje branżowe. „Koordynacja naszych działań merytorycznych i promocyjnych zwiększy siłę przekazu, jak wielką szansą dla polskiej gospodarki jest energetyka morska. Dziś nie ma miejsca na podziały. Wszyscy wspólnie musimy zagrać o bezpieczeństwo energetyczne kraju” – dodaje Stryjecki.
Więcej o BEIF 2018 – link