W czwartek weszła w życie nowela ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadzająca tzw. pakiet prosumencki, dzięki którym mali i średni przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki rozliczać w korzystnym systemie upustów. To samo dotyczy spółdzielni energetycznych, które będą mogły powstawać na wsiach i w gminach miejsko-wiejskich.
Pakiet przewiduje też rozliczanie energii w dłuższych cyklach rozliczeniowych, co ma umożliwić korzystanie z wyprodukowanej przez siebie energii w okresach niższej produkcji, która nie zaspokaja potrzeb przedsiębiorców. A także rezygnację z obowiązku przygotowania projektu budowlanego dla najmniejszych mikroinstalacji do 6,5 kW.
Wprowadzone regulacje w pakiecie prosumenckim stanowią kolejny krok do rozwoju energetyki obywatelskiej w Polsce. Według danych podanych w komunikacie Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Pani Jadwigi Emilewicz – w roku 2018 powstało ok. 28, 36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2017. Na koniec marca 2019 r. liczba sięgnęła ponad 65 tys. mikroinstalacji OZE.
Działania te są spójne z aktywnością FNEZ prowadzoną w ramach projektu Co2mmunity, który podejmuje działania na rzecz przyspieszenia rozwoju projektów energetyki obywatelskiej – głównie w postaci lokalnych rynków energii tj. klastry energii i spółdzielnie energetyczne.