• pl
  • en
  • O RENCOP i roli dialogu społecznego – wystapienie FNEZ podczas konferencji w Małopolsce

    FNEZ w roli eksperta uczestniczyło w konferencji naukowej „Nowoczesne rozwiązania energetyczne na terenach wiejskich” w Wierzchosławicach (18 października 2018 r.).

    Prelekcja dotyczyła roli dialogu społecznego w świetle realizacji lokalnych projektów energetycznych oraz projektu Co2mmunity, któremu przyświeca cel rozwoju energetyki obywatelskiej. Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami skutecznego dialogu społecznego, dobrymi praktykami komunikacyjnymi oraz celami partnerstwa RENCOP. Zebrani zostali zaproszeni do aktywnego przyłączenia się i współnej pracy na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej w Polsce. 
    Więcej informacji o konferencji znajduje się w relacji Lokalnej Grupy Działania Zielony Pierścień Tarnowa.

    Zobacz opisy projektów energetyki obywatelskiej z regionu Morza Bałtyckiego

    Pierwsze opisy doświadczeń, wniosków i dobrych praktyk z projektów energetyki obywatelskiej już dostępne – zobacz jak funkcjonuje rynek i poznaj projekty z Finlandii, Estonii i Litwy!

    POZNAJ SZCZEGÓŁY

    W kolejnych miesiącach baza zostanie wzbogacona o opisy z pozostałych państw z regionu Morza Bałtyckiego –  z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Łotwy. Materiały zostały opracowane w ramach projektu Co2mmunity współfinansowanego z programu INTERREG Regionu Morza Bałtyckiego.

    FNEZ w imieniu konsorcjum Baltic InteGrid złożył rekomendacje dla TYNDP

    Rekomendacje zostały przedłożone na etapie konsultacji Europejskiego Planu Rozwoju Sieci ENTSO-E w 2018 r. i opierają się na wnioskach z projektu Baltic InteGrid.

    Rekomendacje można znaleźć TUTAJ.

    Dokument obejmuje pełną wiedzę i wyniki analityczne opracowane w ramach projektu, a w szczególności:

    • wyniki raportu  “Towards a Baltic Offshore Grid: connecting electricity markets through offshore wind farms”,
    • wnioski z konferencji „Offshore Grid and Offshore Wind Energy in the Baltic Sea – Opportunity for Integrating Energy Markets”, która obyła się 7 czerwca 2018 r. w Warszawie.

    Materiał został opracowany w ramach projektu Baltic InteGrid (www.baltic-integrid.eu) współfinansowanego z programu INTERREG dla regionu Morza Bałtyckiego w perspektywie finansowej 2014-2020.

    Główne opracowanie projektu Baltic InteGrid juz gotowe!

    Raport „Towards a Baltic Offshore Grid: Connecting electricity markets through offshore wind farms” już gotowy! Jeśli interesują cię zagadnienia związane z rozwojem morskiej infrastruktury przesyłowej w południowej części Morza Bałtyckiego z przyłączeniem morskich farm wiatrowych – zdecydowanie musisz się z tym zapoznać!

    Raport podsumowuje wyniki szeroko zakrojonych badań studiów prewykonalności (PreFeasibility Studies) przeprowadzonych dla 2 przypadków – połączenia między Polską, Szwecją i Litwą zintegrowanego z planowanymi morskimi farmami wiatrowymi oraz analogiczne połączenia między Szwecją i Niemcami.


    Wyniki obejmują analizę warunków technicznych, przestrzennych i środowiskowych, a także analizę kosztów i korzyści dla zerowej, częściowej i maksymalnej integracji morskich farm wiatrowych z interkonektorami.

    Materiał został opracowany w ramach projektu Baltic InteGrid (www.baltic-integrid.eu) współfinansowanego z programu INTERREG dla regionu Morza Bałtyckiego w perspektywie finansowej 2014-2020. Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej Zrównoważonej była kierownikiem zadania i współpracowała z 13 partnerami ze wszystkich krajów UE w regionie Morza Bałtyckiego.

    Kick-off RENCOP za nami – podsumowanie

    W dniu 6 września 2018 r. w Warszawie odbyło się spotkanie inaugurujące partnerstwo RENCOP w ramach projektu Co2mmunity współfinansowanego z programu INTERREG Baltic Sea Region 2014-2020.

    Zobacz – Podsumowanie spotkania kick-off RENCOP  

    NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI I POSTANOWIENIA ZE SPOTKANIA:

    • powołano grupę roboczą RENCOP – grupę o otwartej formule, do której dołączyć mogą praktycy, eksperci, przedstawiciele inicjatyw i klastrów energii oraz wszyscy zainteresowani rozwojem i prowadzeniem projektów opartych o lokalny potencjał energetyczny,
    • celem współpracy w ramach grupy jest dyskusja analityczna nad najważniejszymi zagadnieniami problematycznymi w rozwoju projektów energetyki obywatelskiej w Polsce (głównie w formule lokalnych rynków energii tj. klastry energii),
    • wnioski ze współpracy i spotkań RENCOP mają zostać przełożone na opracowania, narzędzia, podręczniki przygotowywane w ramach projektu Co2mmunity, a w konsekwencji na widoczne zmiany systemowe, regulacyjne, organizacyjne sektora w Polsce,
    • opracowania i wnioski sygnowane są partnerstwem RENCOP oraz współpracą z ekspertami grupy,
    • spotkania grupy będą się odbywały co pół roku. Prowadzona jest stała identyfikacja nowych interesariuszy oraz ekspertów, o których rozszerzana może być grupa,
    • tematy spotkań mają odpowiadać na zidentyfikowane zapotrzebowanie sektora i uczestników RENCOP. Podczas pierwszego spotkania zidentyfikowano następujące, kluczowe obszary:
      • funkcjonowanie klastra energii w systemie elektroenergetycznym – współpraca z OSD, prawa i obowiązki koordynatora klastra wynikające z Prawa Energetycznego,
      • komunikacja społeczna w lokalnych projektach energetycznych i angażowanie społeczności lokalnych,
      • zmiany legislacyjne ułatwiające tworzenie i zarządzanie klastrami,
      • źródła i zasady finansowania,
      • wzorcowe modele klastrów energii – wytyczne dla interesariuszy, jak przejść z inicjatywy do fazy rozwoju klastra,
    • każdorazowo do podejmowanego tematu, do dyskusji zapraszani będą eksperci w powyższych obszarach kompetencji,
    • wnioski i wypracowane materiały zostaną zaprezentowane właściwym organom. Informacje
    • o działalności RENCOP będą relacjonowane w mediach społecznościowych oraz branżowych.

    Terminy i tematy następnych spotkań zostaną opublikowane na stronach internetowych www.fnez.pl,  www.co2mmunity.eu oraz rozesłane bezpośrednio do interesariuszy. W przypadku dodatkowych pytań, chęci włączenia się w prace RENCOP, propozycji tematycznych zapraszamy do kontaktu: sekretariat@fnez.pl

    Copyright © 2020 FNEZ | Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Realizacja: Bazinga

    Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej.

    X