• pl
 • en
 • AKTUALNOŚCI

  15.01.2018 | FNEZ

  W dniu 10 stycznia 2018 r. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. Na spotkaniu dyskutowano o rozbudowie sieci przesyłowej w kontekście rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskich obszarach morskich. Prelegentami posiedzenia byli: Włodzimierz Mucha, dyrektor departamentu rozwoju systemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. (PSE) oraz prof. dr Krzysztof Madajewski z Instytutu Energetyki oddział Gdańsk.

  Podczas spotkania, Maciej Stryjecki – prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ) przedstawił wyniki najnowszych analiz potencjału rynkowego morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, prowadzonych w ramach programu „Energia z Bałtyku dla Polski 2025”.

  Jak wynika z najnowszych analiz FNEZ, Polska ma szansę zrealizować ambitny plan, jakim jest uzyskanie 8 GW z morskich farm wiatrowych. W połączeniu z równoległym rozwojem energetyki gazowej na poziomie ok 4 GW i budową transgranicznej morskiej sieci przesyłowej o mocy 2-3 GW, energetyka morska może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w latach 2025-2035.

  Program „Energia z Bałtyku dla Polski 2025” będzie sygnowany przez 40 firm i instytucji reprezentujących krajowy przemysł stoczniowy, kablowy, elektryczny, inżynierii i logistyki morskiej, które w ramach Porozumienia Polskiego Przemysłu Energetyki Morskiej (PPPEM) podjęły współprace na rzecz wykorzystania krajowego potencjału przemysłu dla rozwoju projektów morskich. Pierwszym etapem programu, zrealizowanym w 2017 roku, była aktualizacja programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej FNEZ z 2013 roku, uwzględniającą postęp technologiczny oraz aktualną sytuację rynkową, szacunki potencjału morskiej energetyki wiatrowej, jej koszty oraz korzyści gospodarcze. Obecnie trwają analizy scenariuszy rozwoju rynku energii, z uwzględnieniem generacji gazowej, wiatrowej na morzu i importu gazu i energii elektrycznej droga morską.

  Obydwa programy będą poddane konsultacji podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej w Warszawie w dniach 28 luty – 1 marca 2018 roku

  Copyright © 2020 FNEZ | Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Realizacja: Bazinga

  Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej.

  X