• pl
 • en
 • AKTUALNOŚCI

  CO2mmunity
  04.05.2020 | FNEZ

  Na Litwie producentami energii odnawialnej mogą stać się już nie tylko osoby czy firmy posiadające odpowiedni teren czy dach.

  W pobliżu miasta Elektreny, litewski państwowy koncern energetyczny Ignitis uruchomił farmę fotowoltaiczna o mocy 1 MW, której część będzie mógł kupić każdy Litwin. Energia wyprodukowana przez należącą do niego część paneli pomniejszy rachunek za energię zużytą w dowolnej lokalizacji.

  Program Ignitis Saulės Parkai umożliwia zakup części farm fotowoltaicznych – co najmniej 1kW i maksymalnie 30 kW.

  „Wirtualni” prosumenci mają na koniec każdego miesiąca otrzymywać rachunek uwzględniający własne zużycie oraz ilość energii wytworzonej przez część elektrowni fotowoltaicznej, której są właścicielami. Nadwyżka może zostać uwzględniona w kolejnych okresach rozliczeniowych.

  Zoptymalizowany został proces inwestycji potrzebny na uruchomienie małej instalacji PV. Dotychczas uruchomienie małej instalacji PV mogło zająć nawet pół roku. Teraz ten czas będzie mógł zostać skrócony do trzech tygodni. Elektrownie fotowoltaiczne o mocy nieprzekraczającej 500 kW, w tym budowa instalacji o mocy do 30 kW ma nie wymagać praktycznie żadnych pozwoleń.

  Zaproponowane rozwiązania mają na celu rozwój energetyki obywatelskiej, co jest zgodne z rekomendacjami i postulatami podnoszonymi w projekcie Co2mmunity, w którym FNEZ jest jednym z Partnerów.

  Źródło: https://www.cire.pl/item,197430,1,0,0,0,0,0,litwini-wprowadzili-koncepcje-wirtualnego-prosumenta.html

  Copyright © 2020 FNEZ | Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Realizacja: Bazinga

  Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej.

  X