• pl
 • en
 • AKTUALNOŚCI

  19.05.2020 | FNEZ

  Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ) przystąpiła do Programu Polskiej Izby Magazynowania Energii pt. „Gospodarka wodorowa w energetyce i transporcie – mapa drogowa dla Polski”. 

  Program został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Klimatu i Hydrogen Europe. Celem Programu jest opracowanie raportu oraz przeprowadzenie warsztatów technologicznych jako formy konsultacji społecznych z rynkiem (www.pime.pl).

  Jako Fundacja wierzymy, że jest to kierunek zgodny z podstawowymi założeniami i celami fundacji. Chcemy uczestniczyć w tworzeniu segmentu zielonego wodoru, jednocześnie wnosząc wiedzę zespołu ekspertów FNEZ, a także doświadczenie i sprawdzone rozwiązania.

  Wodór może odegrać bardzo istotną rolę w transformacji polskiej, jak również światowej energetyki w kierunku niskoemisyjnym. Jest to paliwo, które przy odpowiednim połączeniu z technologiami zeroemisyjnymi wytwarzania energii, takimi jak OZE, pozwoli zmniejszyć udział paliw kopalnych, a także poprawić jakość powietrza i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Jest to również sposób wspierania krajowej gospodarki poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Wodór może stanowić kluczowy element budowania tego, co stoi u podstaw działań FNEZ, czyli takiego rozwoju krajowej energetyki, w którym interesy społeczne, środowiskowe oraz gospodarcze są traktowane równorzędnie.

  Paliwo wodorowe to także nośnik energii, który może stanowić idealne uzupełnienie morskiej energetyki wiatrowej, której dynamiczny rozwój obserwujemy w Europie i na świecie, a w ostatnich latach również w Polsce. Można sobie wyobrazić sytuację, w której dzięki zielonemu wodorowi wiatr na morzu stałby się źródłem w pełni stabilnym i dyspozycyjnym, a to właśnie brak dyspozycyjności jest główną barierą pełnego rozwoju tej technologii.

  Jako FNEZ od wielu lat budowaliśmy otoczenie regulacyjne i organizacyjne, a także merytoryczne dla rozwoju farm wiatrowych na morzu poprzez liczne działania standaryzujące, stanowiska, warsztaty, konferencje, opracowania czy raporty. Tak jak kiedyś uwierzyliśmy w rozwój morskiej energetyki wiatrowej, jako ważnego i przez lata niedocenianego elementu transformacji energetycznej naszego kraju i wspierania krajowej gospodarki, tak dziś wierzymy w przyszłość zielonego wodoru.

  Copyright © 2020 FNEZ | Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Realizacja: Bazinga

  Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej.

  X