• pl
  • en
  • Podsumowanie warsztatów FDPI pn.: Dobre praktyki w zakresie prowadzenia badań geologicznych na potrzeby projektowania i budowy morskich farm wiatrowych

    Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej zainaugurowała działalność nowego projektu Forum Dobrych Praktyk Inwestycyjnych (FDPI), nad którym partnerstwo objęli: Polski Rejestr Statków S.A. oraz Konfederacja Lewiatan.

    Ideą FDPI jest pomoc w rozwoju i realizacji projektów morskich farm wiatrowych, poprzez transfer i adaptację najlepszych praktyk i doświadczeń zagranicznych na rynek krajowy oraz przygotowanie krajowych interesariuszy do efektywnego przeprowadzenia procesu inwestycyjnego.


      Pierwszymi z cyklu spotkań były warsztaty pn.: Dobre praktyki w zakresie prowadzenia badań geologicznych na potrzeby projektowania i budowy morskich farm wiatrowych, które odbyły się 19 listopada 2019 r. w Warszawie. Partnerstwo merytoryczne nad warsztatami objęli MEWO S.A., ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. oraz SMDI Doradztwo Inwestycyjne Sp. z o.o.


      Nadrzędnym celem warsztatów było wypracowanie w gronie interesariuszy podejścia do przeprowadzenia badań geologicznych oraz geotechnicznych na potrzeby projektowania i budowy morskich farm wiatrowych i infrastruktury przyłączeniowej w świetle obowiązujących przepisów prawa.


    W gronie deweloperów, inwestorów, ekspertów i przedstawicieli administracji zostały zidentyfikowane potencjalne problemowe kwestie wynikające z interpretacji przepisów. W wyniku dyskusji sformułowano postulat zmian legislacyjnych w odniesieniu do inwestycji na obszarach morskich w EEZ.

     Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją podsumowującą.

      Poniżej zamieszczono prezentacje wyświetlane podczas warsztatów – do ściągnięcia. 

    Projekt Co2mmunity | Spotkanie Partnerów Projektu | Karlskrona, 22-23 stycznia 2020 r.

    22-23 stycznia 2020 r. w Karlskronie (Szwecja) odbyło się kolejne z cyklu spotkanie Partnerów Projektu Co-producing and co-financing renewable community energy projects (Co2mmunity), współfinansowanego z programu INTERREG Baltic Sea Region.

      Spotkanie miało charakter prelekcyjno-warsztatowy. Jego celem była transgraniczna wymiana doświadczeń i wiedzy na temat rozwoju projektów energetyki obywatelskiej opartej na odnawialnych źródłach energii w rejonie basenu Morza Bałtyckiego. Podczas spotkania przedstawiono szwedzkie przykłady projektów obywatelskich, a także omówiono status oraz zakres opracowywanych w ramach Projektu Co2mmunity dokumentów.

      Jednym z punktów programu była wizyta terenowa zorganizowana przez gospodarza spotkania (Partnera Energikontor Sydost AB) na farmie fotowoltaicznej zbudowanej na obszarze byłego wysypiska odpadów. 8-hektarowy obszar funkcjonującego w latach w latach 1985-1978 wysypiska został wykorzystany na budowę i eksploatację instalacji PV, z której energia elektryczna jest wykorzystywana przez lokalne społeczeństwo. Deweloperem projektu jest miejska spółka Affärsverken, która sprzedaje udziały zainteresowanym w regionie osobom fizycznym i firmom, co pozwala na możliwość udziału lokalnych społeczności w rozwoju odnawialnych źródeł energii w regionie.

    Partnerzy projektu mieli szansę wysłuchać wykładu i wziąć udział w warsztatach pn.: „Psychologia komunikacji klimatycznej – Jak komunikować i angażować w działania na rzecz klimatu?”. Wykład dostarczył  wiedzy na temat skutecznych technik komunikacyjnych umożliwiających efektywny i skuteczny przekaz, natomiast forma warsztatów stanowiła możliwość efektywnego jej wykorzystania w praktyce . Była to doskonała okazja do spotkania z praktykami i czerpania wiedzy, która z pewnością znajdzie przełożenie w realizacji celów i zadań nie tylko w projekcie Co2mmunity.

      W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich Partnerów – zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją! *

     Więcej informacji o Projekcie: http://co2mmunity.eu/

    *Autorem zamieszczonych w galerii zdjęć jest Magda Trzaska – Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej.

    Udział FNEZ w konferencji GoGreen dot. rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii w budownictwie, w ramach wydarzenia 4Buildings

    W dniach 15-17 listopada br., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się pierwsza edycja 4Buildings – nowego wydarzenia branży budowlanej w Polsce i czterech niezależnych konferencji o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku:

    • GoGreen – odnawialne źródła energii,
    • NoWaste – zrównoważone budownictwo,
    • InTech – nowe technologie,
    • BeSmart – inteligentne rozwiązania w budynkach.


    Wydarzenie zostało zorganizowane przez Grupę PTWP, natomiast jego głównymi partnerami byli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Województwo Śląskie.


    Przedstawiciele FNEZ wzięli udział w sesji inauguracyjnej 4Buildings oraz konferencji tematycznej GoGreen, której fundacja była partnerem instytucjonalnym.


    W wydarzeniu udział wzięli właściciele firm budowlanych, liderzy nowatorskich rozwiązań, producenci, dostawcy, architekci, inżynierowie, inwestorzy, deweloperzy, władze samorządowe, ustawodawcy oraz eksperci z Polski i świata.


    4Buildings rozpoczęła się 15 listopada 2019 r. dniem dla profesjonalistów, podczas którego odbyło się 17 sesji tematycznych w ramach czterech ww. konferencji.


      GoGreen to pierwsze w Polsce wydarzenie w całości poświęcone prezentowaniu i promowaniu rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii w budownictwie. Przedmiotem dyskusji w gronie znakomitych ekspertów, szefów firm budowlanych i inwestorów, architektów, władz centralnych i samorządowych oraz producentów i dystrybutorów nowatorskich rozwiązań dla budownictwa przyszłości w ramach GoGreen były technologie, które pomagają zwiększyć efektywność energetyczną, nowoczesne systemy grzewcze, pompy ciepła, termomodernizacja, inteligentne systemy zarządzania budynkiem, energetyka prosumencka, energooszczędny sprzęt i oświetlenie, walka ze smogiem.

    Projekt Co2mmunity | Wnioski ze spotkania Partnerów Projektu | Warszawa, 18-19 września 2019

    W dniach 18-19 września 2019 odbyło się spotkanie Partnerów Projektu Co-producing and co-financing renewable community energy projects (Co2mmunity), współfinansowanego z programu INTERREG Baltic Sea Region.

    Główne wnioski z przeprowadzonych dyskusji są następujące:

    • inicjatywy społeczne w rozwój energetyki obywatelskiej stają się istotnym czynnikiem wspierającym niezależność energetyczną i minimalizującym ubóstwo energetyczne,
    • zaangażowanie społeczeństwa w rozwój energetyki obywatelskiej staje się coraz bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym i budowania poczucia solidarnej odpowiedzialności za jakość życia i środowisko,
    • wzrasta świadomość społeczna na temat energetyki, w tym korzyści płynących z wykorzystania OZE,
    • potencjał energetyki obywatelskiej choć duży, nie jest jeszcze wykorzystany –  uczestnictwo w Projekcie umożliwia transgraniczną wymianę wiedzy i doświadczeń, a tym samym efektywne wspieranie inicjatyw energetyki obywatelskich na rynku krajowym.

      W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich Partnerów – zobacz fotorelację!*  Organizatorem spotkania była Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ), jako jeden z Partnerów Projektu.   Więcej informacji o projekcie: www.co2mmunity.eu  

    *Autorami przedstawionych w galerii zdjęć są: Henner Busch – Lund University oraz Magda Trzaska – Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej.

    Projekt ustawy offshore przekazany do konsultacji

    Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało 15 stycznia 2020 r. do konsultacji publicznych projekt Ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

    To dokument oczekiwany od wielu miesięcy zarówno przez inwestorów zainteresowanych rozwijaniem farm na Bałtyku, jak też polskich przedsiębiorców dostarczających komponenty i usługi dla takich instalacji już od dawna za granicą.

    Celem regulacji jest wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej na Bałtyku oraz rozwój polskich firm z sektora gospodarki morskiej. Konsultacje projektu potrwają 30 dni.

    Realizacja projektów morskich farm wiatrowych to szansa dla polskiej gospodarki. Budowane w następnych latach na Morzu Bałtyckim farmy będą kołem zamachowym polskiej gospodarki i przyczynią się do jej transformacji w kierunku niskoemisyjności.

     Treść projektu Ustawy offshore Ustawy o promowaniu wytwarzaniu energii w morskich farmach wiatrowych dostępna jest na stronie -> link

    Honorowy Patronat FNEZ nad XX edycją Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL

    FNEZ objął Honorowym Patronatem XX jubileuszową edycję Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL, który odbędzie się w dniach 27-28 stycznia 2020 r. w Warszawie.

    Temat przewodni Kongresu brzmi „Rok 2020: Zrównoważony rozwój polskiej energetyki„.

     Prezes Fundacji, Pan Maciej Stryjecki weźmie udział w panelu dyskusyjnym pn.: „OZE w portfolio liderów polskiego rynku”, zaplanowanym na pierwszy dzień Kongresu POWERPOL.

      Program jubileuszowej edycji Kongresu obejmie zagadnienia, które staną się okazją do wymiany opinii i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami: Rządu, największych w kraju przedsiębiorstw energetycznych i ciepłowniczych, najważniejszych organizacji branżowych, środowisk akademickich i przedstawicieli biznesu. W gronie ekspertów omówione zostaną kwestie kondycji i perspektyw dla sektora elektroenergetycznego i gazowego oraz szanse na rozwój elektromobilności i kogeneracji, budowania rynku mocy, a także coraz silniejszego wpływu legislacji i sytuacji międzynarodowej na bezpieczeństwo energetyczne.

     Szczegółowe informacje na temat kongresu są dostępne na stronie www.powerpol.pl .

    Copyright © 2020 FNEZ | Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Realizacja: Bazinga

    Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej.

    X