• pl
  • en
  • Program PIME l Mapa drogowa

    Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ) przystąpiła do Programu Polskiej Izby Magazynowania Energii pt. „Gospodarka wodorowa w energetyce i transporcie – mapa drogowa dla Polski”. 

    Program został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Klimatu i Hydrogen Europe. Celem Programu jest opracowanie raportu oraz przeprowadzenie warsztatów technologicznych jako formy konsultacji społecznych z rynkiem (www.pime.pl).

    Jako Fundacja wierzymy, że jest to kierunek zgodny z podstawowymi założeniami i celami fundacji. Chcemy uczestniczyć w tworzeniu segmentu zielonego wodoru, jednocześnie wnosząc wiedzę zespołu ekspertów FNEZ, a także doświadczenie i sprawdzone rozwiązania.

    Wodór może odegrać bardzo istotną rolę w transformacji polskiej, jak również światowej energetyki w kierunku niskoemisyjnym. Jest to paliwo, które przy odpowiednim połączeniu z technologiami zeroemisyjnymi wytwarzania energii, takimi jak OZE, pozwoli zmniejszyć udział paliw kopalnych, a także poprawić jakość powietrza i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Jest to również sposób wspierania krajowej gospodarki poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Wodór może stanowić kluczowy element budowania tego, co stoi u podstaw działań FNEZ, czyli takiego rozwoju krajowej energetyki, w którym interesy społeczne, środowiskowe oraz gospodarcze są traktowane równorzędnie.

    Paliwo wodorowe to także nośnik energii, który może stanowić idealne uzupełnienie morskiej energetyki wiatrowej, której dynamiczny rozwój obserwujemy w Europie i na świecie, a w ostatnich latach również w Polsce. Można sobie wyobrazić sytuację, w której dzięki zielonemu wodorowi wiatr na morzu stałby się źródłem w pełni stabilnym i dyspozycyjnym, a to właśnie brak dyspozycyjności jest główną barierą pełnego rozwoju tej technologii.

    Jako FNEZ od wielu lat budowaliśmy otoczenie regulacyjne i organizacyjne, a także merytoryczne dla rozwoju farm wiatrowych na morzu poprzez liczne działania standaryzujące, stanowiska, warsztaty, konferencje, opracowania czy raporty. Tak jak kiedyś uwierzyliśmy w rozwój morskiej energetyki wiatrowej, jako ważnego i przez lata niedocenianego elementu transformacji energetycznej naszego kraju i wspierania krajowej gospodarki, tak dziś wierzymy w przyszłość zielonego wodoru.

    Energetyka obywatelska | konsultacje społeczne rozporządzeń Ministra Klimatu

    Minister Klimatu przekazał do konsultacji społecznych projekty rozporządzeń:

    – w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń spółdzielni energetycznych (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12333808),

    – w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączenia oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12333807),
    – w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń prosumentów energii odnawialnej (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12333811).

    Zaproponowane rozwiązania prawne maja stanowić podstawę do wprowadzenia przejrzystych zasad przyłączania i rozliczania energii w ramach mikroinstalacji prosumenckich, które wyeliminują rozbieżności w tym obszarze wynikające z odmiennego podejścia poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych. Pewność i przewidywalność warunków funkcjonowania instalacji prosumenckich ma stanowić zachętę do rozwoju tego typu działalności. Zaproponowane zostały także analogiczne rozwiązania w odniesieniu do spółdzielni energetycznych, które mogłyby stać się atrakcyjnym sposobem budowy i rozwoju lokalnych inicjatyw energetyki obywatelskiej.

    Z treścią projektów rozporządzeń można zapoznać się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny.

    Więcej informacji na temat energetyki obywatelskiej można znaleźć w opracowanym przez FNEZ w ramach projektu Co2mmunity dokumencie „Podręcznik rozwoju energetyki obywatelskiej opartej o odnawialne źródła energii”, który ma stanowić inspirację do tworzenia takich inicjatyw w Polsce.

    Wzrost zainteresowanie mikroinstalacjami fotowoltaicznymi

    Z najnowszego ogólnopolskiego badania opinii społecznej przeprowadzonego przez Centrum Badań Marketingowych „INDICATOR” wynika, że Polacy dostrzegają coraz więcej zalet rozwoju energetyki odnawialnej. 3 na 5 ankietowanych wskazuje, że to właśnie OZE powinny być najbardziej wspierane przez polski rząd.

    Poparciem Polaków cieszy się również rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych. Na pytanie, czy w Polsce należy wprowadzić wymóg instalacji paneli słonecznych na dachach nowo budowanych budynków, 48 proc. odpowiedziało, że to bardzo dobry pomysł. Kolejne 15 proc. popiera to, ale uważa, że należałoby z takiego obowiązku wyłączyć budynki mieszkalne. Źródła PV są też najczęściej wymieniane przez ankietowanych jako takie, z których chcą oni skorzystać.


    Akceptacja i zainteresowanie mikroinstalacjami przekłada się na rozwój energetyki obywatelskiej, który jest istotnym elementem transformacji energetycznej w Polsce.


    Więcej informacji na temat energetyki obywatelskiej można znaleźć w opracowanym przez FNEZ w ramach projektu Co2mmunity dokumencie „Podręcznik rozwoju energetyki obywatelskiej opartej o odnawialne źródła energii”, który ma stanowić inspirację do tworzenia takich inicjatyw w Polsce. Zachęcamy również do zapoznania się z podręcznikami opracowanymi przez pozostałych Partnerów Projektu.

    Wszystkie podręczniki są dostępne do pobrania ze strony internetowej Projektu Co2mmunity w Zakładce „Downloads” http://co2mmunity.eu/outputs/download-area .

    Źródło: https://www.cire.pl/item,197935,1,1,2,0,346298,0,jakie-zrodla-energii-najlepiej-oceniaja-polacy.html#komentarz

    Ponad 1,8 GW mocy w PV

    Jak podały PSE, moc zainstalowana w instalacjach fotowoltaicznych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym na dzień 1 maja br. wyniosła 1832,7 MW, co oznacza, że tylko w kwietniu przybyło ponad 137 MW mocy w źródłach fotowoltaicznych, a od początku roku ponad 533 MW.

    Źródło: https://www.cire.pl/item,197938,1,0,0,0,0,0,ponad-18-gw-mocy-w-pv.html

    Wzrost generacji z małych źródeł odnawialnych

    Jak wynika z raportu opublikowanego przez Prezesa URE (Raport – zbiorcze informacje dotyczące wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji ), generacja energii i zainteresowanie małymi instalacjami OZE wzrasta.

    Na koniec 2016 roku wytwórców w małych instalacjach OZE było 428 przy produkcji na poziomie 176,6 GWh. Po czterech latach ich liczba zwiększyła się o ponad 60 proc. i na koniec 2019 roku wyniosła 697 przy produkcji równej 342,6 GWh.

    Na koniec ubiegłego roku moc zainstalowana wszystkich odnawialnych źródeł w systemie elektroenergetycznym wynosiła ponad 9 GW, z czego w małych instalacjach OZE prawie 163 MW, natomiast w mikroinstalacjach (w tym także prosumenckich) ponad 1 GW.

    Wzrost inicjatyw prosumenckich jako przejawów energetyki obywatelskiej wydaje się być szczególnie istotny w kontekście trwającej transformacji energetycznej i potrzeby zaprojektowania nowej struktury rynku energii.

    Źródło: URE

    Koncepcja wirtualnego prosumenta kolejnym krokiem do rozwoju energetyki obywatelskiej na Litwie| Co2mmunity

    Na Litwie producentami energii odnawialnej mogą stać się już nie tylko osoby czy firmy posiadające odpowiedni teren czy dach.

    W pobliżu miasta Elektreny, litewski państwowy koncern energetyczny Ignitis uruchomił farmę fotowoltaiczna o mocy 1 MW, której część będzie mógł kupić każdy Litwin. Energia wyprodukowana przez należącą do niego część paneli pomniejszy rachunek za energię zużytą w dowolnej lokalizacji.

    Program Ignitis Saulės Parkai umożliwia zakup części farm fotowoltaicznych – co najmniej 1kW i maksymalnie 30 kW.

    „Wirtualni” prosumenci mają na koniec każdego miesiąca otrzymywać rachunek uwzględniający własne zużycie oraz ilość energii wytworzonej przez część elektrowni fotowoltaicznej, której są właścicielami. Nadwyżka może zostać uwzględniona w kolejnych okresach rozliczeniowych.

    Zoptymalizowany został proces inwestycji potrzebny na uruchomienie małej instalacji PV. Dotychczas uruchomienie małej instalacji PV mogło zająć nawet pół roku. Teraz ten czas będzie mógł zostać skrócony do trzech tygodni. Elektrownie fotowoltaiczne o mocy nieprzekraczającej 500 kW, w tym budowa instalacji o mocy do 30 kW ma nie wymagać praktycznie żadnych pozwoleń.

    Zaproponowane rozwiązania mają na celu rozwój energetyki obywatelskiej, co jest zgodne z rekomendacjami i postulatami podnoszonymi w projekcie Co2mmunity, w którym FNEZ jest jednym z Partnerów.

    Źródło: https://www.cire.pl/item,197430,1,0,0,0,0,0,litwini-wprowadzili-koncepcje-wirtualnego-prosumenta.html

    E-wnioski w programie „Mój Prąd” na zakup i montaż instalacji PV| Co2mmunity

    Od 31 marca 2020 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił możliwość składania elektronicznych wniosków w programie „Mój Prąd”.

    W II naborze do „Mojego Prądu”, który rozpoczął się 13 stycznia 2020 r., według stanu na 26 marca do NFOŚiGW wpłynęło łącznie 21 000 wniosków, w tym 14289 papierowych oraz 6711 elektronicznych. Nabór potrwa do 18 grudnia 2020 r.

    Program „Mój Prąd” przyczynia się do rozwoju prosumenckiej energetyki odnawialnej, przede wszystkim na obszarach słabo zurbanizowanych oraz zwiększenia niezależności energetycznej.

    Wzrost zainteresowania mikroinstalacjami fotowoltaicznymi wpływa na rozwój energetyki obywatelskiej w Polsce. Energetyka obywatelska nabiera szczególnego znaczenia w okresie trwającej transformacji energetycznej zarówno w Polsce, jak i pozostałych krajach BSR, co możemy obserwować na przykładzie projektu Co2mmunity, w którym FNEZ jest jednym z Partnerów.

    Zachęcamy do zapoznania się z podręcznikami opracowanymi w ramach Projektu Co2mmunity przez FNEZ oraz pozostałych Partnerów Projektu.
    Wszystkie podręczniki są dostępne do pobrania ze strony internetowej Projektu Co2mmunity w Zakładce „Downloads” http://co2mmunity.eu/outputs/download-area.

    Źródło: http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1561,od-31-marca-tylko-e-wnioski-w-moim-pradzie-bedziemy-sprawniej-przyznawac-doplaty.html

    Copyright © 2020 FNEZ | Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Realizacja: Bazinga

    Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej.

    X